Достапни линкови

logo-print

Безбедносниот совет на ОН ја усвои резолуцијата за Сирија


Војската на улиците во Сирија

Војската на улиците во Сирија

Безбедносниот совет на ОН едногласно се изјасни за поддршка на резолуцијата со која се овластува испраќање на група на набљудувачи во Сирија кои ќе го надгледуваат примирјето меѓу припадниците на власта и опозициските бунтовници. Американскиот амбасадор Сузан Рајс која претседаваше со состанокот изјави дека сите членки гласале за резолуцијата, меѓу кои и Кина и Русија.
Околу 30 набљудувачи ќе заминат за Сирија во наредните денови.
XS
SM
MD
LG