Достапни линкови

logo-print

Вермонт усвои резолуција за соработката со Македонија


Министерот за одбрана Фатмир Бесими

Министерот за одбрана Фатмир Бесими

Собранието на Вермонт со акламација усвои резолуција за соработката со Македонија и армиското партнерство меѓу Националната гарда на Вермонт и АРМ во изминатите 17 години. Резолуцијата го поздравува учеството на Македонија во меѓународните мисии и изразува благодарност за заедничките напори со Вермонт за мирот, безбедноста и стабилноста ширум светот.
Министерот за одбрана Фатмир Бесими, кој ја предводеше делегацијата на свеченоста во главниот град на Вермонт, Монпеље изјави за Гласот на Америка дека резолуцијата претставува валоризација за досегашниот партнерски однос со АРМ.
XS
SM
MD
LG