Достапни линкови

logo-print

ОН ќе гласа за резолуција за Сирија


Кофи Анан

Кофи Анан

Советот за безбедност при Обединетите нации ќе гласа за резолуцијата со која се овластува испраќање на група на набљудувачи во Сирија кои ќе го надгледуваат примирјето меѓу припадниците на власта и опозициските бунтовници. Примирјето, кое започна во четвртокот, е дел од планот на специјалниот пратеник во земјата Кофи Анан за ставање крај на насилствата во кои за една година загинаа 9,000 лица. Портпаролката на Анан изјави дека станува збор за тим кој брои 10 или 12 набљудувачи.
XS
SM
MD
LG