Достапни линкови

logo-print

Преговорите со Иран во Истанбул почнале позитивно


Преговорите во Истанбул за иранската нуклеарна програма започнале во позитивна атмосфера, изјави денеска портпарол на шефицата за надворешна политика на Европската Унија, Кетрин Ештон. Претставници на 5-те земји, постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации, плус Германија, разговараат со делегацијата на Иран за надминување на кризата со иранската нуклеарна програма за која Западот смета дека е со цел Техеран да произведе нуклеарно оружје. Посматрачите не очекуваат голем прогрес од овие разговори и можна е нова рунда во наредниот месец.
XS
SM
MD
LG