Достапни линкови

logo-print

Минимална корекција на кинескиот јуан


Кинеската Централна банка денеска соопшти дека од понеделик ќе дозволи поголема флуктуација на јуанот во однос на доларот, односно од досегашниот лимит од 0,5 насто, ќе може да се движи до 1 насто. Кинеските трговски партнери, посебно Соединетите Држави постојано приговараат дека кинескиот јуан е потценет.
XS
SM
MD
LG