Достапни линкови

logo-print

Нови антивладини протести во Сирија


Илјадници сиријци излегоа денеска на улиците на ативладини протести на вториот ден од примирјето кое треба да води до запирање на 13 месеченото насилно справување со востанието против режимот на претседателот Башар ал Асад. Активисти јавуваат дека војниците во градот убиле еден од демонстрантите во градот Хама. Претходно, тие јавија дека сиријските сили се бореле со бунтовници во едно село во близина на границата со Турција.
XS
SM
MD
LG