Достапни линкови

logo-print

Египетскиот парламент ги скрати политичките права на приврзаниците на Мубарак


Египетскиот парламент усвои закон со кој на високите претставници на поранешниот режим на Хосни Мубарак им се одземаат политичките оправа за период од десет години.
Гласањето имало за цел да се спречи поранешниот потпретседател на Египет и поранешен шеф на разузнавањето Омар Сулејман да се кандидира на претседателските избори закажани за 23 и 24 мај.
За законот да стапи на сила, мора да биде ратификуван од воениот совет кој ја презеде власта по паѓањето од власт на Мубарак минатата година.
XS
SM
MD
LG