Достапни линкови

logo-print

Обединетите Арапски Емирати го отповикаа амбасадорот од Иран


Обединетите Арпаски Емирати соопштија дека го отповикале нивниот амбасадор од Иран. Националните медиуми јавија дека одлуката доаѓа по посетата на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад на спорниот остров Абу Муса во Персискиот залив. Според нив, амбасадорот Саиф мохамед Обаид ал Заби бил повикан на консултации. И Обединетите Арпаски Емирати и Иран тврдат дека островот Абу Муса е нивен.
XS
SM
MD
LG