Достапни линкови

logo-print

Турција ќе ги заштити сириските бегалци


Сириски бегалци во турски камп

Сириски бегалци во турски камп

Турскиот вицепремиер Бешир Аталај изјави денеска дека земјата нема да дозволи сириските бегалци во Турција да бидат нападнати од сириска територија. Според него, тие се под заштита на земјата. Во понеделникот шест луѓе беа ранети на турска територија од истрели од сириска страна.
Алтај посочи дека властите сакаат да преземат соодветни дејствија со меѓународната заедница за да не се повторат такви инциденти.
XS
SM
MD
LG