Достапни линкови

logo-print

Иран со нови иницијативи на нуклеарните преговори


Шефот на преговарачкиот тим Саид Џалили

Шефот на преговарачкиот тим Саид Џалили

Иранските власти соопштија дека ќе предложат нови иницијативи на престојните нуклеарни преговори со светските сили во Истанбул на 14 април. Шефот на преговарачкиот тим Саид Џалили ги предупреди западните земји кои ќе учествуваат на средбата да не вршат притисок и да не им се закануваат.
Преговорите на Иран со Британија, Кина, Франција, САД , Германија и Русија се со цел да се намине ќорсокакот во спорните нуклеарни активности на земјата.
XS
SM
MD
LG