Достапни линкови

logo-print

Клинтон ја повика Северна Кореја да не лансира ракета


Хилари Клинтон

Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Вашингтон ќе покрене соодветна акција во Советот за безбедност на ОН доколку Северна Кореја го спроведе планот за лансирање на ракета со долг дострел. Таа рече дека ако Пјонгјанг сака мирна и подобра иднина, не треба да го лансира проектилот. Клинтон нагласи дека тоа би било директна закана за регионалната безбедност и кршење на постојните резолуции на Советот за безбедност.
Официјални севернокорејски претставници вчера изјавија дека ракетата изградена да понесе сателит во вселената е подготвена за лансирање кое ќе биде реализирано во текот на оваа недела.
XS
SM
MD
LG