Достапни линкови

logo-print

Мис Универзум ги менува правилата за транссексуалките


Јена Талацкова

Јена Талацкова

Правилата за учество на мис Универзум ќе бидат променети за да можат транссексуалките да бидат дел од изборот во 2013 година. Одлуката доаѓа по елиминацијата на канадската натпреварувачка Јена Талацкова поради тоа што се родила како маж. Таа го сменила полот пред четири години.
Американскиот тајкун Доналд Трамп кој е косопственик на лиценцата за мис Универзум реши да ја врати Талацкова во изборот.
XS
SM
MD
LG