Достапни линкови

logo-print

Ирак го прекина извозот на нафта во Турција


Нафтовод во Ирак

Нафтовод во Ирак

Ирачкото Министерство за нафта соопшти дека земјата ја прекинала доставата на нафта во Турција поради саботажа на нафтоводот. Според некои извори, прекинот е поради изградбата на дел од нафтоводот од ирачкиот град Киркук кон нафтените терминали во турското средоземно пристаниште Џејхан.
Должината на трасата е 970 километри, со капацитет од 500.000 барели дневно.
XS
SM
MD
LG