Достапни линкови

logo-print

Давутоглу ја прекина посетата на Кина


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска ја прекина својата посета на Кина и ќе се врати во Турција поради сериозното зголемување на напнатоста на турско сириската граница, соопшти денеска претставник на турското Министерство за надворешни работи. Давутоглу во саботата замина во официјална посета на Кина, придружувајќи го турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган. Најмалку пет лица, вклучувајќи и двајца турски државјани, вчера беа ранети во бегалски камп во Турција откако сириските сили пукале на сириско турската граница.
XS
SM
MD
LG