Достапни линкови

logo-print

Претседателот Иванов на средба со вселенскиот патријарх Вартоломеј


Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов, кој престојува во неколкудневна посета на Турција, денеска ќе присуствува на молитва во Цариградската патријаршија, по што ќе се сретне со вселенскиот патријарх Вартоломеј. Иванов утре ќе се обрати на отворањето на 15 Евроазиски економски самит во Истанбул. На агендата на форумот в четврток е состанокот на претседатели, кој ќе се одржи во Измир. Иванов вчера се обрати и на конференцијата на Алијансата на цивилизации насловена „Балкански мир визија за иднината со поуки“. Пред повеќе од 200 учесници, Иванов упати пораки за мир и поголемо разбирање меѓу луѓето.
XS
SM
MD
LG