Достапни линкови

logo-print

Ердоган се сретна со кинескиот колега Џијабао


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган при пристигнувањето во Кина

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган при пристигнувањето во Кина

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска во Пекинг се сретна со кинескиот колега Вен Џијабао. Кинеските медиуми јавија дека двајцата лидери разговарале за ситуацијата во Сирија и во Западна Азија и Северна Африка.
Кина ги повика сириските власти и опозициските групи да ги почитуваат ветувањата за примирје за да се стави крај на конфликтот кој почна пред една година.
XS
SM
MD
LG