Достапни линкови

logo-print

Претседателот Иванов во неколкудневна посета на Истанбул


Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе учествува на конференцијата на Алијансата на цивилизации на тема „Балкански мир – визија за иднината со поуки“,во Истанбул.
Иванов ќе биде еден од главните говорници на конференцијата на Алијансата на цивилизации, што вечер ќе ја отвори претседавачот со Националниот координативен комитет на Алијансата, Бекир Карлига.
Шефот на македонската држава в среда ќе има поздравно обраќање на отворањето на 15-от Евроазиски економски самит во Истанбул.
Главни теми на тридневниот форум годинава се економијата, екологијата и одржливиот развој, со акцент на периодот по економската криза, енергијата - технолошките иновации и иднината на зелената енергија, како и интеркултурниот дијалог – култура на мир.
XS
SM
MD
LG