Достапни линкови

logo-print

Растурена група поврзана со Ал Каеда во Ирак


Ирачката полиција соопшти дека растуриле терористичка група поврзана со Ал Каеда, наречена Ансар ал Ислам во која припаѓале радикални Сунити. Полицијата соопшти дека 25 члената група е одговорна за грабежи во Багдад и планирање теротистички напади. Преходно Ансар Ал Ислам се закани дека ќе изврши терористички напад на самитот на Арапската Лига во Багдад и врз секој политички или бизнис претставник што е поврзан со настанот. Самитот се оддржа минатиот месец и помина релативно мирно.
XS
SM
MD
LG