Достапни линкови

logo-print

Протести на опозицијата во Азербеџан


Протестите во Азербеџан

Протестите во Азербеџан

Илјадници опозициски активисти протестираат во главниот град на Азербеџан, Баку. Лидерот на партијата Народен фронт Али Каримли изјави дека протестот е за поголема слобода во земјата. Сервисот на Радио Слободна Европа јави дека полицијата напднала околу десетина активисти. Полицијата ги негираше обвинувањата.
Организаторите соопштија дека властите ги затвориле транспорните линии за што помалку лица да се појават на протестите. Според локални жители, стотици полицајци биле распоредени низ градот.
XS
SM
MD
LG