Достапни линкови

logo-print

Турција ќе преземе мерки ако Сирија не го спроведе мировниот план


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја ќе преземе одредени мерки против Сирија доколку не се спроведе планот на пратеникот на ОН за Сирија Кофи Анан за прекин на насилствата во земјата.
Според него, тие стрпливо чекаат да видат дали Дамаск ќе го испочитува планот. Доколку тоа не се случи, Ердоган не прецизираше какви мерки ќе бидат преземени.
XS
SM
MD
LG