Достапни линкови

logo-print

Забрана за влез во Израел на германскиот нобеловец Грас


Германскиот нобеловец за литература Гинтер Грас

Германскиот нобеловец за литература Гинтер Грас

Изрел му забрани на германскиот нобеловец за литература Гинтер Грас да ја посети земјата, поради критиките што ги изнесе на сметка на нивниот став за иранската нуклеарна програма. Грас наиде на жестоки критики во Германија и во Израел, бидејќи во поема објавена деновиве во весникот Зидојче Цајтунг ја обвини еврејската држава дека го доведува во опасност светскиот мир со тоа што си дава за право да најавува напад врз Иран.
Тој во песната исто така, ја критикува и хипокризијата на Западот во врска со нуклеарната програма на Израел.
XS
SM
MD
LG