Достапни линкови

logo-print

Странски новинарски екипи на лансирањето ракета во Северна Кореа


Портрет на Ким Ил Сунг

Портрет на Ким Ил Сунг

Националната агенција на Северна Кореа јави дека околу 30 странски новинари пристигнале во главниот град Пјонгјанг да го следат лансирањето на ракета која земјата тврди дека е сателит. Според властите, лансирањето на сателитот за набљудување на земјата е за одбележување на стотиот роденден на лидерот Ким Ил Сунг.
Некои земји изразија загриженост дека лансирањето е тест за нуклеарната програма на земјата.
XS
SM
MD
LG