Достапни линкови

logo-print

Светските сили ја поздравија одлуката на воената хунта во Мали


Светските сили ја поздравија одлуката на воената хунта во Мали да се повлече настрана пред изборите кои ќе бидат одржани за 40 дена. Францускиот министер за надворешни работи Алан Жупе изјави дека односите меѓу Париз и Бамако ќе бидат обновени кога уставните власти ќе бидат воспоставени.
Според договорот од петокот новиот привремен Претседател ќе биде и спикер во Парламентот и ќе постави преодна влада до изборите.
XS
SM
MD
LG