Достапни линкови

logo-print

Протести во Русија


Руските комунисти протестираат против барањето на НАТО да го користи аеродоромот Восточни кој се наоѓа на 900 километри источно од Москва, како транзит при повлекување на војниците од Авганистан. Околу 1 500 луѓе протестираа на плоштадот во Москва барајќи од Кремљ повторно да го разгледа барањето на НАТО. Помали протести се одржаа и во другите градови во Русија. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров минатата недела изјави дека дозволата на Москва за НАТО да го користи аеродромот само под контрола на Русија и за транзит на војниците.
XS
SM
MD
LG