Достапни линкови

logo-print

Исламската организација за соработка со хуманитарна помош за Сирија


Сирија

Сирија

Исламската организација за соработка соопшти дека ќе испрати хуманитарна помош во вредност од 70 милиони долари за еден милион луѓе кои се погодени од насилството во Сирија. Во соопштението од организацијата е наведено дека работат на програма заедно со Обединетите Нации со која ќе испратат храна и медицинска помош до луѓето погодони од насилството. Овој потег следува по посетата на експертите на ОН и на исламската организација на Сирија минатиот месец. Според податоците на Обединетите Нации во изминатава година во Сирија загинале над 9 илјади луѓе при задушувањето на протестите.
XS
SM
MD
LG