Достапни линкови

logo-print

Иран го пофали Гинтер Грас


Гинтер Грас

Гинтер Грас

Иран денеска ги поздрави критиките што германскиот нобеловец за литература Гинтер Грас ги изнесе на сметка на израелскиот став за иранската нуклеарна програма. Во писмото уптено до Грас, иранскиот заменик за надворешни работи Џавад Шамакдари го пофали поради тоа што ја изнесол вистината, пренесуваат иранските медиуми. Грас наиде на жестоки критики во Германија и во Израел, бидејќи во поема објавена деновиве во весникот Зидојче Цајтунг ја обвини еврејската држава дека го доведува во опасност светскиот мир со тоа што си дава за право да најавува напад врз Иран. Тој во песната исто така, ја критикува и хипокризијата на Западот во врска со нуклеарната програма на Израел.
XS
SM
MD
LG