Достапни линкови

logo-print

Еулекс води истрага за 90 случаи на корупција


Портпаролот на Еулекс Николас Хатон потврди дека оваа мисија води истрага за повеќе од 90 случаи на организиран криминал и корупција. ,,Не сакам да коментиран детали од истрагата или да споменувам личности кои се под истрага. Тоа што можам да го кажам е дека Еулекс ќе ги истражува сериозните случаи на организиран криминал и корупција и секој кој е вмешан во нив, изјави Хатон. Деновиве по налог на Обвинителството на Еулекс, беше уапсен Назми Мустафаи, поранешен прв човек на антикорупциската агенција, за кого постојат основани сомненија дека ја злоупотребил службената положба.
XS
SM
MD
LG