Достапни линкови

logo-print

Фајон песимист за кандидатскиот статус на Албанија


Тања Фајон

Тања Фајон

Пратеничката на европскиот Парламент Тања Фајон, во врска со напорите на Албанија на патот на европската интеграција, изрази разочарување за времето што Албанија го загуби и ги советува политичките партии да ги завршат реформите. ,,Многу е значајно да има дијалог, на некој начин да се разговара еден со друг, за доброто на земјата. Граѓаните тоа го заслужуваат. Реформите треба да се исполнат.,, изјави Фајон во интервју за тиранскиот весник „Газета шќиптаре,, изразувајќи песимизам во врска со тоа дека Албанија годинава ќе добие кандидатски статус за ЕУ.
XS
SM
MD
LG