Достапни линкови

logo-print

Новиот претседател на Јемен ги смени армиските шефови


Абед Рабо Мансур Хади

Абед Рабо Мансур Хади

Новиот претседател на Јемен Абед Рабо Мансур Хади смени десетина воени генерали кои му беа верни на стариот режим. Овој потег уследи по изразените страхувања дека поранешниот претседател Али Абдулах Салех ги користи овие луѓе за дестабилизација на Јемен. Меѓу сменетите се и неколку роднини на Салех кој се повлече од власта по протетите кои почнаа во минатата година.
XS
SM
MD
LG