Достапни линкови

logo-print

Турција страхува од голем бран сиријски бегалци


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу изјави дека неговата земја би можело да има потреба од помош на Обединетите нации доколку од Сирија почнат да доаѓаат повеќе бегалци. Тој додаде дека денеска го информирал генералниот секретар Бан Ки Мун дека само за еден ден границата меѓу двете земји ја минале 2 ипол илјади бегалци. Во Турција сега имало над 24 илјади сиријци кои бегаат од нападите на владините сили врз градовите кои се упоришта на опозицијата.
XS
SM
MD
LG