Достапни линкови

logo-print

Давесет години од почетокот на војната во БиХ


Во Сараево денеска се одбележуваа дваесет годишнината од почетокот на војната во Босна и Херцеговина и од опсадата на градот. По тој повод се одржува манифестација под името ,,Сараевска црвена линија,, на која ќе бидат поставени 11 541 црвени столици, во знак на сеќавањето на бројот на убиени граѓани на Сараево. Во текот на војната која заврши во 1995 година загинаа над 100 илјади луѓе додека два милиона беа расселени.
XS
SM
MD
LG