Достапни линкови

logo-print

Потопен јапонскиот брод на духови од ланското цунами


Долгото патување на јапонскиот брод на духови заврши откако денеска американската крајбрежна стража го потопи во близина на Аљаска. Станува збор за рибарски брод, долг 65 метри што цунамито го одвлече од јапонскиот брег на 11 март лани и оттогаш бесцелно пловел по Тихиот Океан. Одлуката за потпување беше донесена поради опасноста бродот да ги загрози другите бродови кои пловат меѓу Северна Америка и Азија.
XS
SM
MD
LG