Достапни линкови

logo-print

Нова независна партија ќе се формира во Русија


Рускиот поранешен министер за финансии Алексеј Кудрин

Рускиот поранешен министер за финансии Алексеј Кудрин

Рускиот поранешен министер за финансии Алексеј Кудрин денеска изјави дека ќе формира нова независна партија, која ќе има цел да врши притисок врз Кремљ и да промовира алтернативни решенија на политиката на владата. Кудрин беше министер од 2000 до 2011 година и беше близок сојузник на премиерот Владимир Путин.
Во минатата година тој поднесе оставка поради несогласување со претседателот Дмитри Медведев и најави дека ќе го подржи опозициското движење.
XS
SM
MD
LG