Достапни линкови

logo-print

Претседателските избори во Србија закажани за 6 мај


Претседателот на српското Собрание Славица Ѓукиќ Дејановиќ

Претседателот на српското Собрание Славица Ѓукиќ Дејановиќ

Претседателот на српското Собрание Славица Ѓукиќ Дејановиќ денеска ги распиша претседателските избори кои ќе се одржат на 6 мај заедно со парламентарните, локалните и покраинските избори. Таа најави дека презема дел од надлежностите на шефот на државата, бидејќи Борис Тадиќ поднесе оставка од функцијата.
Дејановиќ порача дека институциите во земјата ќе функционираат во континуитет и со полн интензитет.
XS
SM
MD
LG