Достапни линкови

logo-print

Кампања против Сунитите во Ирак


Ирачкиот потпретседател Тарек ал Хашеми

Ирачкиот потпретседател Тарек ал Хашеми

Ирачкиот потпретседател Тарек ал Хашеми, кој е во бегство го обвини премиерот Нури ал Малики дека спроведува систематска кампања против малцинството Сунити. Во интервју за Ал Џезеира, Хашеми тврди дека политиката на Малики, кој е член на шиитското владејачко мнозинство претставува закана за единството во земјата.
Тој го обвини Малики дека дозволил воздушниот простор на Ирак да се користи за транспорт на оружје на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG