Достапни линкови

logo-print

Папата против реформи во Римокатоличката црква


Папата Бенедикт 16

Папата Бенедикт 16

Папата Бенедикт ги осуди свештениците кои го доведоа во прашање ставот на Римокатоличката црква за целибатот на мажите и хиротонијата на жените. Според него, тие направиле чекор да променат нешто во црквата врз основа на нивните идеи без да ги земат во предвид последиците врз верата на 1,3 милијарди луѓе.
Група на свештеници повика на укинување на целибатот и на отварање на нови позиции за жените поради недостигот на свештеници.
XS
SM
MD
LG