Достапни линкови

logo-print

Украинците осомничени за поддршка на силите на Гадафи пред суд


Во Либија започна судењето на дваесет Украинци кои се обвинети дека ги поддржувале силите на поранешниот претседател Моамер Гадафи. Украинското министерство за надворешни работи соопшти дека осомничените се изјасниле дека се невини и дека во земјата работеле на нафтени објекти.
Тие се обвинети дека им помагале на силите на Гадафи во обнова на воената опрема за време на судирите со опозициските бунтовници во земјата во минатата година.
XS
SM
MD
LG