Достапни линкови

logo-print

Експлозија во турски дел на нафтоводот Киркук Јомурталак


Силна експлозија во источна Турција предизвика пожар во турскиот дел од нафтоводото Киркук, Јомуртлак, преку кој се доставува нафта од северен Ирак. На местото на пожарот биле испратени противпожарни екипи и претставници на турските сили за безбедност. Причината за инцидентот се уште не е утврдена. Според некои информации станува збор за диверзија, извршена од бунтовниците од Курдската работничка партија.
XS
SM
MD
LG