Достапни линкови

logo-print

Претседателска изјава за Сирија


Советот за безбедност на Обединетите Нации

Советот за безбедност на Обединетите Нации

Петнаесетчлениот Совет за безбедност на Обединетите Нации би можел да донесе претседателска изјава со која се бара од сириската влада да се придржува до својот краен рок од 10 април и да ги повлече своите сили во четврток наутро. Пратеникот на ОН, Кофи Анан, изјави дека Дамаск го прифатил 10 април како краен рок да ги повлече силите од населените места и побара од Советот да го поддржи рокот. САД, кои претседаваат со Советот во април, изготвија изјава во одговор. Дипломати за Ројтерс изјавиле дека се надеваат дека изјавата ќе биде усвоена. Претседателски изјави, за разлика од резолуции, се необрзувачки, но имаат потреба од едногласна поддршка од Советот. Русија и Кина стави вето на две резолуции откако Владата во Сирија почна акција пред една година.
XS
SM
MD
LG