Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН го осуди воениот удар во Мали


Советот за безбедност на ОН го осуди воениот удар во Мали и побара повторно да биде воспоставена демократски избрана влада. Советот ги повика бунтовниците кои го искористија ваккум просторот за да ја преземат контролата над земјата, да запрат со насилствата. Во соопштението на Советот се изразува и неспокојство поради присуството на терористичката група Ал Каеда во исламистичкиот Магреб. Претсдателот на Мали Амаду Тур се крие од 21 март, кога незадоволните војници се побунија и се упатија кон седиштето на Владата.
XS
SM
MD
LG