Достапни линкови

logo-print

САД ги поздравија историските избори во Мјанмар


Американската администрација ублажи дел од ограничувањата за патување и финансиски трансакции на Мјанмар, веднаш откако се одржаа историски избори во оваа држава во југоисточна Азија. Изборите конечно ја внесоа опозицијата во парламентот, во државата во која до скоро владееше воената хунта. Американската државна секретарка Хилари Клинтон изјави дека Вашингтон ќе дозволи високи официјални претставници на Мјанмар да ги посетат САД, како и функционирањето на некои финансиски сервиси со странство, како награда за демократските реформи спроведени во таа земја.
XS
SM
MD
LG