Достапни линкови

logo-print

Дик Марти ќе сведочи во случајот со трговија на органи во Косово


Поранешниот швајцарски сенатор Дик Марти

Поранешниот швајцарски сенатор Дик Марти

Косовскиот суд донесе одлука да го повика поранешниот швајцарски сенатор Дик Марти како сведок во случајот со клиниката „Медикус“, кој се заснова на обвиненијата за трговија со човекови органи и организиран криминал. Случајот се заснова на тврдењата дека во клиниката биле изведени околу 30 нелегални трансплантации на бубрези. Донаторите биле сиромашни луѓе од Истанбул, Москва, Молдавија и Казахстан на кои им ветувале дека ќе добијат до 15.000 евра.
XS
SM
MD
LG