Достапни линкови

logo-print

Владата најави ребаланс на буџетот во наредните 10 дена


Министерот за финансии Зоран Ставревски

Министерот за финансии Зоран Ставревски

Министерот за финансии Зоран Ставревски изјави денеска дека владата во наредните 10 дена ќе направи ребаланс на Буџетот со кој ќе има намалување за пет отсто. Според него, причината за таквата одлука се случувањата во еврозоната и условите во првите три месеци кои влијаат на намалување на економската активност на претпријатијата и потрошувачката. Со ребалансот ќе бидат опфатени сите сегменти, освен пензиите, платите, социјалните додатоци и субвенциите.
Ставревски најави дека буџетскиот дефицит ќе остане на планираните 2,5 насто, а ќе биде корегиран растот на БДП, кој е проектиран на 4,5 проценти.
XS
SM
MD
LG