Достапни линкови

logo-print

Иран сака во Ирак да преговара со големите сили


Ирачкото министерство за надворешни работи соопшти дека Иран предложил наредната рунда на преговори со 6-те најмоќни земји во врска со иранската нуклеарна програма, да се одржи во наредната недела во Ирак, наместо во Турција. Ваквиот предлог го дала иранска делегација кој вчера била во Багдад. Во саботата, американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека преговорите со Иран ќе се одржат на 13-ти и 14-ти овој месец во Истанбул.
XS
SM
MD
LG