Достапни линкови

logo-print

Тадиќ ќе соопшти дали поднесува оставка


Српскиот претседател Борис Тадиќ се очекува денеска да соопшти каква одлука донесол во врска со претседателските избори. Тој неодамна изјави дека најдоцна до денеска ќе каже дали поднесува оставка на функцијата.
Според некои медиуми во Србија, најверојатно Тадиќ ќе соопшти дека се повлекува и со тоа ќе биде отворен простор за одржување избори за нов претседател, заедно со парламентарните, кои се закажани за 6 мај.
Доколку тоа се случи, должноста претседател на Србија привремено ќе ја преземе првата парламентарка Славица Ѓукиќ Дејановиќ.
XS
SM
MD
LG