Достапни линкови

Катар одби да го екстрадира потпретседателот на Ирак


Ирачкиот потпретседател Тарек ал Хашеми

Ирачкиот потпретседател Тарек ал Хашеми

Катар одби да го предаде ирачкиот потпретседател Тарек ал Хашеми кој е во бегство. Властите соопштија дека нема да го екстрадираат Хашеми, кој е обвинет за тероризам, бидејќи таквиот потег е спротивен на дипломатските норми.
Ирачката шиитска владејачка партија го обвини Хашеми за организирање на смртоносни напади.
XS
SM
MD
LG