Достапни линкови

logo-print

Ердоган ги обвини ОН за индиректно поддржување на тиранијата во Сирија


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Советот за безбедност на ОН со тоа што не донел решение за Сирија индиректно ја подржува тиранијата во земјата. Според него, Турција нема да му го сврти грбот на сирискиот народ и нема да го остави на народ на милост и немилост на судбината.
Ердоган напомена дека не верува во ветувањата на сирискиот претседател Башар ал Асад за спроведување на мировниот план предложен од пратеникот на ОН и на Арапската лига за сириската криза Кофи Анан.
XS
SM
MD
LG