Достапни линкови

logo-print

Белорусија размислува за втора нуклеарна централа


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко по средбата со шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано изјави дека неговата влада размислува за отварање на втора нуклеарна централа во земјата. Според него, Белорусија ќе го оствари планот само доколку ја има поддршката и соработката од агенцијата.
Аналитичичарите сметаат дека нуклеарната централа ќе го намали увозот на енергија од Русија.
XS
SM
MD
LG