Достапни линкови

logo-print

Иванов се сретна со унгарскиот шеф на дипломатија Мартоњи


Унгарскиот министер за надворешни работи Јанош Мартоњи

Унгарскиот министер за надворешни работи Јанош Мартоњи

Претседателот Ѓорге Иванов денеска се сретна со унгарскиот министер за надворешни работи Јанош Мартоњи, кој е во посета на Македонија. Иванов, како што сооопшти неговиот кабинет, изрзил благодарност за поддршката за процесите на интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО.
Мартоњи упатил честитки за успехот на реформските процеси и ја нагласил важноста за интеграцијата на Западен Балкан. Тој изразил надеж дека проблемот со името ќе биде надминат преку конструктивен политички дијалог од двете страни.
XS
SM
MD
LG