Достапни линкови

logo-print

Почина најстарата потомка на отоманската династија


Најстарата потомка на отоманската династија Неслишах почина вчера на 91 годишна возраст во Истанбул. Таа беше внука на последниот отомански султан Мехмед шести. Неслишах е родена пред распадот на империјата во 1922 година, по што беше формирана модерна Турција под водство на Кемал Ататурк.
Во 2009 година почина и последниот престолонаследник Ертугрул Осман Османоглу.
XS
SM
MD
LG